Aktuality

STATÍNY a mýty o nich sme rozoberali v Dámskom klube na RTVS.

STATÍNY a mýty o nich sme rozoberali v Dámskom klube na RTVS.
Zopár užitočných informácií:
1. Ich indikácia sa riadi minimálne dvoma faktormi:
– aktuálnou hodnotou “zlého cholesterolu”, teda LDL cholesterolu (nie celkový cholesterol)
– celkovým kardiovaskulárnym rizikom (KV) pacienta, ktoré Vám určíme napr. aj pri každej preventívnej prehliadke v našej ambulancii
2. Cieľové hodnoty LDL cholesterolu podľa rizika:
– nízke KV riziko: LDL menej ako 3 mmol/l
– stredné KV riziko: LDL menej ako 2,6 mmol/l
– vysoké KV riziko: LDL menej ako 1,8 mmol/
– veľmi vysoké KV riziko: LDL menej ako 1,4 mmol/l
3. Ak ste prekonali infarkt myokardu alebo “porážku”, alebo máte “upchaté cievy na nohách, krku…”, patríte automaticky do veľmi vysokého KV rizika.
Ak máte cukrovku, zväčša ste už vo vysokom KV riziku.
4. Liekov na cholesterol – statínov sa nemusíte obávať, pretože riziko vzniku nežiadúcich účinkov sa rovná presne tomu istému riziku ako keby ste dostali ochorenie pečene, obličiek alebo svalov aj bez liečby statínmi.
5. Výživové doplnky (fermentovaná ryža a pod.) nie sú lieky. Nemajú dostatok údajov nielen o ich účinnosti na znižovanie cholesterolu, ale ani o ich bezpečnosti na organizmus. Navyše obsahujú rôzne prídavné látky a stabilizátory, ktoré pôsobia vo vašom organizme.
6. Každý pacient, ktorý užíva statín by mal byť u lekára pravidelne a to minimálne raz ročne skontrolovaný, vyšetrený aj s laboratórnymi odbermi, kde sa skontroluje účinnosť aj bezpečnosť liečby.
7. Ak máte statín, užívajte ho pravidelne raz denne. Liečbu nevynechávajte. Nezabudnite, že zvýšený cholesterol sa nedá vyliečiť, dá sa len liečiť. Statín vám zníži tvorbu zlého cholesterolu v organizme a preto ak liečbu ukončíte, približne do štyroch dní sa vám opäť cholesterol začne v organizme tvoriť a ukladať do vašich ciev a celý proces kôrnatenia tepien bude u vás pokračovať rýchlejšie.

8. Nezabudnite, že statín neovplyvňuje len hladinu cholesterolu, to je sekundárne. My sme vám dali do liečby statín, pretože vám chceme znížit KV riziko, pretože vás chceme chrániť pred infarktom, pred porážkou. Statín zlepšuje funkciu ciev, zabraňuje zrážaniu krvných doštičiek v cievach, zlepšuje elasticitu ciev a má aj mnoho ďalších pozitívnych účinkov.

Preto je liečba statínom zväčša doživotná !
9. Ak vám dávku zvyšujeme, netreba sa toho obávať. Obavy rozhodne nie sú na mieste. Dnes vieme, že vyššia dávka statínov chráni svojho užívateľa účinnejšie ako dávka nižšia. Navyše väčšina (vzácnych) nežiaducich účinkov nemá priamu väzbu na dávku podávaného lieku a ich početnosť pri vyšších dávkach statínov nestúpa. Ak znášate dobre počiatočné dávky liekov, potom sa zvyšovania dávky netreba obávať
10.Neverte neovereným a polopravdivým mýtom o statínoch. Statíny patria medzi vôbec najpreskúmanejšie liečivá a je pravdou, že ako všetky účinné liečivá majú aj nežiaduce účinky. Ich výskyt je však nízky a postihuje maximálne desatinu liečených. Väčšina z týchto nežiaducich účinkov je navyše plne vratných. V prípade, že sa objavia, vyriešime ich úpravou liečby. Rozhodne statíny patria medzi najbezpečnejšie lieky a obavy nie sú na mieste.

18. máj 2023 uverejnené:

Praktické rady pri užívaní liekov.
Uprednostnite pri zapíjaní liekov čistú vodu. Neodporúča sa lieky zapíjať kávou alebo čajom. Pozor na minerálne vody najmä s obsahom horčíka, ktorý môže znížiť účinok vašich liekov. Niektoré lieky nie je možné kombinovať s grepovým džúsom, brusnicovým džúsom, ani s mliekom (najmä určité antibiotiká). Ale naopak, ak napríklad užívate vitamín D, je najlepšie ho zapiť mliekom pre jeho lepší účinok. Alebo ak užívate železo, odporúča sa pre jeho lepšie vstrebanie vypiť citrusovú šťavu alebo kombinácia s vitamínom C.

Vždy sa preto radšej poraďte so svojím lekárom.

Tieto, ale aj iné rady sme rozobrali dnes v Dámskom Klube:

18. október 2022 uverejnené

Odber krvi, moču, stolice, rôzne výtery sú pri stanovení správnej diagnózy veľmi dôležité a tvoria až 75-80% úspešnosti následnej správnej liečby.

Vedeli ste, že aj žuvanie žuvačky ráno pred odberom krvi môže niektoré výsledky ovplyvniť ?

O tom aké chyby pred odbermi a počas nich nerobiť sme sa rozprávali v dnešnom DK:
VYUŽITE možnosť OBJEDNAŤ SA prostredníctvom eČASENKY a zaradiť sa do poradia POHODLNE Z DOMU
moderná čakáreň
Overlay Image
Download FREE E-Book
Overlay Image
ONLINE komunikácia
Napíšte nám cez virtuálnu sestru