Aktuality

V Dámskom klube na RTVS sme diskutovali na tému hematómy (modriny).

V Dámskom klube na RTVS sme diskutovali na tému hematómy (modriny).
Hematómy (modriny) - informácie a rady pacientom.

DEFINÍCIA

Hematóm alebo aj krvná podliatina vzniká presakovaním krvi z najmenších ciev (kapiláry, vlásočnice) do okolitého tkaniva. Modriny preto môžu vznikať všade tam, kde sa tieto cievy poškodia napríklad koža, sliznice (napr. dutina ústna) alebo vnútorné orgány (napríklad mozog, srdce, pľúca a pod.). Ak sú vo vnútorných orgánoch alebo svaloch, sú vždy nebezpečnejšie ako na koži. Hematómy sa môžu prejaviť podľa veľkosti ako drobné bodkovité krvácania veľkosti špendlíkovej hlavičky, vtedy sa nazývajú petéchie. Alebo môžu byť na väčšej ploche ako 3 cm, vtedy sa nazývyjú ekchymózy. Majú na začiatku sýtočervenú farbu (dôvodom je krvné farbivo hemoglobín), postupne modrofialovú a nakoniec žltozelenú farbu (dôvodom je zmena hemoglobínu na farbivá bilirubín a biliverdín) až zmiznú. Priemerná doba, za ktorú by sa mali modriny vstrebať je dva týždne, u seniorov to môže byť aj päť týždňov.

VZNIK

Modrina je celkom bežná vec, s ktorou sa už stretol každý. Našťastie väčšinou nejde o nič závažné. Najčastejšie vznikajú vplyvom pádu, úderu (poranenie), silného tlaku, podtlaku (napr. bankovanie, "cucflek"), po operáciách, vnútrožilových aplikácií (odber krvi, podávanie infúzií) a niekedy aj spontánne. Najčastejšie sa s nimi stretávame na dolných končatinách u malých detí (veľa sa hýbu, padajú, udierajú), u športovcov (napr. kontaktné a bojové športy, bežci na dlhé trate a pod.) alebo u ľudí ktorí pracujú s ťažkými bremenami. Ak vznikajú spontánne, môže byť príčinou tzv. vrodená väčšia náchylnosť na vznik modrín (slabšia cievna stena, menej kolagénu a pod.), alebo nedostatok vitamínu C, vitamínu K. Vždy však treba v takom prípade vylúčiť aj iné, tzv. chorobné príčiny.

KTO JE NA VZNIK MODRÍN NÁCHYLNEJŠÍ A PREČO ?

Vo všeobecnosti sú to ženy, pretože muži majú hrubšiu kožu, viac kolagénu a cievy "lepšie chránené". Častejšie však ženy po menopauze, čo sa vysvetľuje zníženou tvorbou estrogénov, čím sa znižuje obsah kolagénu v cievnej stene.
Náchylnejší na vznik modrín sú starší pacienti (majú "krehkejšie cievy a tenšiu kožu").
Ak sa dlhodobo a intenzívne opaľujete.
Ak užívate lieky na "riedenie krvi" tzv antiagregačné lieky (kyselina acetylsalicylová, klopidogrel, ticagrelol, prasugrel) alebo antikoagulačné lieky (warfarín, podkožne aplikovaný heparín, apixaban, edoxaban, rivaroxaban a pod.) Tu sa vždy poraďte s lekárom a lieky svojvoľne nevysadzujte.
Modriny však môžu byť aj nežiadúcim účinkom iných liekov - pozor na analgetiká, predovšetkým ibuprofén, kortikosteroidy, glukokortikoidy, hormonálnu antikoncepciu a niektoré psychiatrické lieky.
Modriny však môžu byť aj nežiadúcim účinkom iných liekov - pozor na analgetiká, predovšetkým ibuprofén, kortikosteroidy, glukokortikoidy, hormonálnu antikoncepciu a niektoré psychiatrické lieky.
Pacienti s anorexiou alebo s prísnymi diétami pre nedostatok dôležitých stopových prvkov a vitamínov.

CHOROBNÉ PRÍČINY

Hematómy nie sú ochorením, ale sú príznakom ktorý môže v určitých prípadoch indikovať ochorenia: 

  • pečene
  • infekcie
  • poruchy činnosti štítnej žľazy
  • vrodené poruchy zrážanlivosti krvi
  • hematoonkologické ochorenia
  • poruchy vstrebávania živín 
  • vaskulitídy
  • systémové ochorenia spojiva 

KEDY SPOZORNIEŤ A VYHĽADAŤ LEKÁRA ?

Modriny na atypických mietach (podpazušie, krk, brucho a pod.).
Ak sa modriny ani po čase nestratia, prípadne sa zväčšujú a spontánne pribúdajú.
Ak sú súčasne aj sprievodné symptómy (napr. zvýšená telesná teplota alebo triašky, miesto je výrazne bolestivé a opuchnuté, vracanie, pretrvávajúce bolesti hlavy, celková slabosť, nočné potenie, chudnutie, nechutenstvo a iné).
Súčasne zväčšené lymfatické uzliny.
Iné krvácavé prejavy (napr. z ďasien, nosa, pri močení alebo krv v stolici).

PREVENCIA

Pri športe používajte ochranné pomôcky, ktoré zmiernia dôsledky prípadného úrazu.
Pri náchylnosti na vznik modrín môžete užívať voľne v lekárni dostupné prípravky s obsahom rutínu, vitamínu C, heparínu samostatne alebo v kombinácii na posilnenie kvality ciev.
Hneď po úraze, údere si postihnuté miesto stlačte prstom alebo kompresným obväzom a priložte studený alebo ľadový obklad. Stiahnutím ciev sa zabráni rozsiahlejšiemu podkožnému krvácaniu a hematóm nebudete mať taký veľký.

LIEČBA

Modrinu chlaďte studeným obkladom niekoľkokrát denne, maximálne na 10 minút s opakovaním najskôr po 20 minútach.
Na tretí deň začnite studené obklady striedať s teplými obkladmi (max. 3x denne), čím podporíte cirkuláciu krvi.
Používajte krémy a masti s účinnou látkou heparín, ktoré jemným masírovaním kože (na druhý deň po poranení) aplikujte 2 - 3x denne.
Proces hojenia urýchli aj pravidelný pohyb. Tým podporíte cirkuláciu krvi a prirodzrne si "posilnite cievy". Nie však samozrejme ak ste po vážnom úraze alebo hneď po operácii.
Ak je hematóm veľmi veľký, môže to znamenať že sa naplnil krvou alebo sa opúzdril a bude ho treba chirurgicky odstrániť.
Ak ste zástancami prírodnej liečby, môžete vyskúšať aj arniku, obklady z materinej dúšky, gaštanových listov, či zo slezu.
Užívanie vitamínu C, vitamínu K alebo vitamínu C s rutozidom (voľne dostupné v lekárni).

RADY NA PREDCHÁDZANIE MODRÍN PO ODBERE KRVI

Pri odbere krvi zo žily sa môžu porušiť vpichom najdrobnejšie cievy a vzniká hematóm aj napriek tomu, že technika odberu bola správna. Preto za váš hematóm nemusí byť zodpovedná zlá technika odberu. Najčastejšie však modrina po odbere vznikne preto, lebo po vybratí ihly zo žily nie je toto miesto dostatočne komprimované (stláčané). Preto vždy, keď vám zdravotná sestra po odbere krvi alebo po infúzii priloží na ranu tampón, sám si druhou rukou prstami toto miesto minimálne 5 minút komprimujte. Dbajte na dostatočný prísun tekutín pred odberom krvi a v ten deň si neoblečte oblečenie (rukávy), ktoré by vám stláčali predlaktie alebo rameno.

RADA PRE PACIENTOV UŽÍVAJÚCICH WARFARÍN

Pozor na aplikáciu injekcií do svalov (intramuskulárnu injekciu). Ak užívate warfarín, do svalov sa nesmie pichať ! Hrozí, že sa vám tam vytvorí veľký a bolestivý hematóm. Vždy preto upozornite pred aplikáciou injekcií lekára a poraďte sa s ním.

Dámsky Klub

Utorok 7.5.2024

https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/14057/464657#559

Autor:  doc. MUDr. Marek Kučera, PhD., MHA, MPH

VYUŽITE možnosť OBJEDNAŤ SA prostredníctvom eČASENKY a zaradiť sa do poradia POHODLNE Z DOMU
moderná čakáreň
Overlay Image
Download FREE E-Book
Overlay Image
ONLINE komunikácia
Napíšte nám cez virtuálnu sestru